Dodana: 21 listopad 2007 08:54

Zmodyfikowana: 21 listopad 2007 08:54

TV esperanto

Dzięki multimedialnej płycie odwiedzimy bajkowy Białystok i nauczymy się esperanto, a w pierwszej esperanckej internetowej telewizji pokażą nam newsy z całego świata. Oczywiście tylko w języku wymyślonym przez Zamenhofa. To niektóre pomysły na promocję Światowego Kongresu Esperanto, jaki w 2009 roku odbędzie się w naszym mieście.

Do wielkiego zjazdu miłośników esperanto jeszcze grubo ponad rok, a organizatorzy już myślą nad tym, jak ten czas spożytkować na ściągnięcie jak największej ilości gości. Białostockie Towarzystwo Esperantystów właśnie oddało do użytku stronę internetową po liftingu, na której można znaleźć wszystkie nowinki z życia tej społeczności, a także plany związane z imprezą na setne urodziny doktora Ludwika.

Już 17 grudnia na całym świecie będzie można zobaczyć pilotażowy program telewizji w języku esperanto. Realizacją zajmie się firma ITVC, która w tej chwili emituje programy o Białymstoku.

- Mają to być informacje przygotowywane dla szerokiego środowiska esperantystów na całym świecie. Do pierwszego odcinka przygotowujemy materiał o wnuku Zamenhofa, który powie o swojej reakcji na przyznanie mu honorowego obywatelstwa Białegostoku. Następne programy będą emitowane od stycznia, zakładamy, że raz w tygodniu - zdradza Jerzy Muszyński, pomysłodawca TV w esperanto. - Na pewno nie będziemy chcieli robić "oficjałek", tylko ciekawe programy o luźniejszej formie. W tej chwili szukamy ludzi z całego świata, którzy będą pomocni w tworzeniu takiego projektu. Wychodzę z założenia, że skoro miasto powiedziało A i zaprosiło gości do Białegostoku na kongres, to musi też powiedzieć B i tę imprezę jakoś wypromować. A internet będzie do tego podstawą. Na razie robimy programy właściwie społecznie, ale jeśli będzie to dłuższa współpraca aż do kongresu, to na pewno miasto powinno to przedsięwzięcie finansować.

Inne plany esperantystów są związane także z internetem, wiosną i jesienią mają ruszyć warsztaty internetowe dla młodzieży esperanckiej za pieniądze z funduszy unijnych. Pewne już jest, że 2009 roku do użytku zostanie oddane Centrum Esperanto im. Ludwika Zamenhofa, które powstanie w zabytkowej kamienicy przy ul. Warszawskiej 15. Wtedy ma właśnie powstać strona internetowa: www.zamenhof.info i program komputerowy "Wirtualne Muzeum".

- Już niebawem wydamy płytę, która będzie przedstawiać Białystok jako bajkowe miasto, gdzie teraźniejszość przenika się ze światem, w którym żył Ludwik Zamenhof. Wirtualny turysta będzie mógł wejść do wirtualnej szkoły i uczestniczyć w lekcjach esperanto. Będzie można odwiedzić też muzeum czy ratusz - opowiada Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. - Płytę przygotuje nam organizacja młodego Słowaka, Petera Balaża - "Esperanto w Internecie". Młodzi ludzie zajmą się też w przyszłości nakręceniem filmu dokumentalnego o życiu Ludwika Zamenhofa.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook